LANDSEER – ŁACIATY OLBRZYM O ZŁOTYM SERCU

Landseer to potężny pies o czarno-białym umaszczeniu. Bliski kuzyn nowofundlanda, od którego jest nieco lżejszy i ma mniej futra. Zrównoważony, łagodny, przyjazny wobec ludzi i zwierząt. Uwielbia wodę i pływanie, a do tego jest podatny na szkolenie, dlatego doskonale sprawdza się w ratownictwie wodnym – kochają wodę i pływanie. W wodzie są zadziwiająco szybkie i silne. W porównaniu do nowofundlandów, są bardziej temperamentne i wytrzymalsze. Szybciej i chętniej się też uczą. Można powiedzieć, że landseer to taki pracujący typ nowofundlanda. Niektórzy żartują, że nowofundland przyniesie ci gazetę, ale to landseer ci ją przeczyta.

Te biało-czarne duże psy są wciąż zapominana przy wyborze rasy na psa domowego. Swoje uczucia okazują człowiekowi każdy na swój sposób, ale łączy je jedno – liźnięcie wielkim ciepłym jęzorem po twarzy. Zadziwiające jest jak długi język mają. Człowiek, myśląc że znajduje się w bezpiecznej odległości od różowego jęzora, dostaje buziaka często w same usta.

Dziecko – jako mały człowiek jest dla landseera obiektem szczególnego zainteresowania i uczuć. Pies stara się być ostrożny i delikatny, jednak ze względu na rozmiary należy bardzo uważać, by ogonem czy łapą nie zrobił dziecku krzywdy. Jest cierpliwy i uwielbia być głaskany, a gdy się znudzi, to zwyczajnie odejdzie.

CHARAKTER

Landseery mają podobne cechy charakteru jak ich bliscy kuzyni – nowofundlandy. Są łagodne, odważne, inteligentne, uwielbiają kontakt z ludźmi. Spokojne i zrównoważone, przyjazne wobec obcych, cierpliwe w stosunku do dzieci. Tolerancyjne względem innych zwierząt w domu i napotkanych psów. To psy niezwykle oddane właścicielowi, czułe względem członków swojego stada, zarówno tych dwu-, jak i czworonożnych. Lubią się bawić i są miłymi towarzyszami dziecięcych zabaw.

Jednak pomimo tego, że są przyjazne i spokojne, potrafią być też nieco samowolne – to cecha wynikająca z ich użytkowości, kiedy to pies musiał czasami podejmować samodzielne decyzje. Co więcej, w razie potrzeby potrafią wykazać się instynktem obronnym, choć raczej nie szczerzą od razu zębów i nie warczą, to jednak odgradzają swym ciałem zagrażającego intruza od członka stada. Ale każdy pies, dziecko czy dorosły człowiek, który nie ma złych zamiarów, zostanie przez landseera powitany przyjaźnie.

Przy całej tej łagodności zdarza się, że niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców, jeśli właściciel nie znajduje się w pobliżu i nie da swojemu psu do zrozumienia, że takie zachowanie jest wysoce niepożądane. Generalnie to jednak cierpliwe i zrównoważone psy o wysokim progu reakcji.

SZKOLENIE I WYCHOWANIE

Landseery są bardzo wrażliwe na ton głosu przewodnika. Szkolenie tych psów musi więc być prowadzone przy użyciu spokojnego, ale pewnego siebie głosu. Ważna jest także konsekwencja i stawianie jasnych wymagań. Są to psy podatne na szkolenie, bo lubią pracę z ludźmi, jednak lekcje nie powinny być zbyt długie ani nudne. Nie można oczekiwać od landseera pracy w stylu owczarka, bo to mimo wszystko duży molos.

 

ZALETY – WADY

Rasa Landseer jako stworzona celem towarzystwa dla człowieka, posiada również instynkt terytorialny – dotyczy to zarówno samców jak i suk. Towarzysząc człowiekowi nauczyły się rozróżniać intencje naszych gości. Doskonale zdają sobie sprawę z zamiarów przybysza i jeśli dziecko sąsiada wejdzie na naszą posesję po swoją piłkę, możemy się spodziewać, że nasz Łaciatek tą piłkę dziecku przyniesie. Są odważne w niespodziewanych sytuacjach co pozwala stwierdzić, że staną w obronie rodziny, gdyby zaszła taka potrzeba.

Drugą miłością landseera zaraz po człowieku jest woda. To jego królestwo, a zakorzeniony instynkt pływaka ujawnia się już u szczeniaków. Solidnie umięśnione nogi oraz łapy z błoną pławną jednoznacznie wskazują, że praca do jakiej są stworzone to ratownictwo wodne i każda inna praca związana z wodą. Bez specjalnego zachęcania wskoczy do każdego zbiornika wodnego zapominając, że ma cztery łapy. W tym zapomnieniu i swej odporności na fizyczny ból są narażone na kontuzje, zwłaszcza zerwania więzadeł kolanowych.

Problemem może być okres linienia. Dość obfity włos, partiami dłuższy o gęstym podszerstku wypada raz do roku (u suk dwa razy). Jeśli pies mieszka z nami w mieszkaniu, psie kłaki możemy znaleźć wówczas wszędzie. Śmiejemy się ze znajomymi, że normalni ludzie trzymają w zamrażalniku mięso, a właściciel landka w zamrażalniku ma psią sierść. Tak, nawet w zamrażalce można będzie znaleźć sierść, nie wspominając o ubraniach. Okres linienia może trwać od trzech do sześciu tygodni, w tym czasie najlepiej wyczesywać psa specjalnym zgrzebłem co dwa, trzy dni.

Żywienie naszych ulubionych łaciatków powierzyć najlepiej sprawdzonej przez hodowcę karmie. Mam tu na myśli karmy raczej o mniejszej ilości białka (maksymalnie do 25% białka pochodzenia zwierzęcego) lecz zawierające w składzie jak najmniej zbóż. Dobrze, jeśli karma zwiera dodatki wspomagające prawidłowy rozwój stawów, ale zaleca się dodatkową suplementację w tym kierunku. Im wolniejszy i bardziej harmonijny wzrost, tym bardziej stabilny szkielet, kości i nieprzeciążone stawy.

Budowanie masy mięśniowej to powolny proces trwający nawet do 4 roku życia, a doświadczeni hodowcy mówią, że dopiero wtedy można podziwiać okazałość i dojrzałość tej rasy. Wg niemieckich Hodowców mających ogromne (ponad stuletnie) doświadczenie w hodowli tych psów, karma dla dorosłego landseera powinna zawierać maksymalnie 22% białka. Z wiekiem spada jedynie zapotrzebowanie na tłuszcze. Owszem nasz Landek jest i będzie łasuchem i rzadko zdarzy się wybredny niejadek, dlatego trzeba pilnować wagi.

Zdrowie tych pięknych olbrzymów jest zaskakująco dobre jak na dużą rasę. Był czas, gdy w norweskich hodowlach w wyniku kojarzeń krewniaczych pojawiła się Thrombopathia, jednak dzięki reakcji Klubów Ras (zwłaszcza niemieckiego i litewskiego) oraz wprowadzonym badaniom, rozprzestrzenianie się tej choroby zostało ograniczone. Oczywiście zdarza się dysplazja, skręt żołądka i choroby serca, jednak dzięki świadomości hodowców i badaniom psów przeznaczonych do hodowli, w części kontrolujemy zdrowie rasy.

Wiecznie dobry humor, zapał, energia i dusza szczeniaka dają obraz psa niemal doskonałego. Jednak te zalety Landsera mogą prędko obrócić się w wady, gdy nie będziemy w stanie sprostać temu temperamentnemu psu.

Źródło: http://www.psy.pl/wasze-artykuly/art80,landseer-laciaty-olbrzym-o-zlotym-sercu.html