OWCZAREK RUMUŃSKI MIORITIC – PRYWATNY OCHRONIARZ NA MEDAL

Historia

Wzorzec rasy został ustanowiony w 1981 roku przez Rumuński Związek Kynologiczny. Rasa jest bardzo stara, ale została zachowana w pierwotnej postaci. W dawnych czasach pasterze wykorzystywali psy do pilnowania stad owiec lub kóz przed atakiem niedźwiedzi, rysi i wilków. Obecnie Owczarki rumuńskie Mioritic pełnią przede wszystkim funkcje psów do towarzystwa.

W klasyfikacji FCI Mioritic zaliczany jest do grupy 1 – psy pasterskie i zaganiające.

Owczarki te są niesamowicie czujne a zarazem spokojne. W sytuacji zagrożenia nie trzeba ich specjalnie namawiać do ochrony właściciela czy posesji. Znakomicie sprawdzają się w roli stróża – potrafią siedzieć w pozycji “stróżującej” przez większość dnia.

Są to psy zdystansowane, z wrodzoną rezerwą wobec obcych osób i zwierząt, dlatego ich socjalizacja powinna być szczególnie nakierowana na ową wrogość. Nie oznacza to jednak, że wobec swojego właściciela, znajomych osób również są nieufne – przeciwnie. Bardzo kochają swoją rodzinę, również dzieci.

Mioritici sprawiają wrażenie potężnych, niezwykle masywnych psów, choć w rzeczywistości są bardzo energiczne i pełne werwy. Osiągają ok 70-75 cm wzrostu. Waga waha się w okolicy 50-60 kg. Całe ich ciało pokryte jest długą, szorstką sierścią. Maść może być jednolita biała, szara lub też łaciata w odcieniach bieli, czerni i szarości. Standardowo psy są znacznie większe i mocniej zbudowane niż suki.

Jakie jest moje odczucie względem tej rasy?

Na pewno ich odpowiednie wychowanie wymaga sporo czasu i zaangażowania. Bardzo łatwo jest popełnić błąd i spowodować, iż pies wyrośnie na płochliwego, nadwrażliwego osobnika. Rasa ta posiada niezwykłe usposobienie – z ich oczu można wyczytać bardzo wiele. Są oddane i lojalne. Lubią się bawić, biegać i wygłupiać. Dodatkowo dorosłe Mioritici wyglądają niesamowicie dostojnie – można się zauroczyć od pierwszego spojrzenia.

Źródło: http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/349.pdf